Latest loaf, all purpose with some whole wheat and a couple of tablespoons of oat bran, olive oil, molasses as sweetener.
All the years I’ve lived alone, I’ve always kept one of those classic strips of three yeast packets in my fridge. Sometimes it’s been years between attempts to bake with yeast, and sometimes I’ve pulled the packets out to discover they were three years past their use-by date (long even by my loose limits), but they were always a cheap just-in-case item. Well, now I have been baking bread almost every week for a year and more except for the months when it was too hot to turn on the oven, so a few weeks ago I went to the supermarket to pick up another Fleischmann’s three-pack. “$2.79?” I thought. “Really?” I looked at the shelf label and it told me that the unit price was $59.39 per pound (or something like that). Hmph! snorted I to myself, I know that the price for a full pound from (say) King Arthur isn’t anything like fifty-nine dollars. Key Food didn’t have any full pounds to check this, but Whole Foods, when I was lured in there by Z a day or two later, did. Price per pound? $5.39. That is, buying yeast in packets raises the price tenfold. Which is perfectly acceptable if you use one packet a year for three years, but not if you’re baking every week.
Canny Brooklyn shopper that I am, however, I waited till my next trip to Sahadi’s, where I found four different kinds of bulk yeast and got a pound of SAF Blue Label for $4.25. And look how dynamically my latest loaf rose! I always trust Sahadi’s for fast turnover, so I don’t doubt this is the freshest and happiest yeast I’ve ever had; and I am not tempted to skimp on it, but can dip my teaspoon luxuriously.
Let me know if you want to share my pound of yeast. I figure I have six or eight more loaves till summer, by which time my investment will already have paid for itself, and then I’ll move the package from the fridge to the freezer for the hot months.